sobota, 13 października 2012

Ocalona chrzcielnica z Marktl

chrzcielnica z Marktl
"potwierdzenie" że tu ochrzczono BXVI
"zaświadczenie" chrztu wykute w kamieniu - Kto wierzy nigdy nie jest sam (napis u góry)
i jak ładna kaplica chrzcielna!
W kościele św. Oswalda w Marktl znajduje się "cudownie" ocalona chrzcielnica, w której ochrzczony został Benedykt XVI. Obecnie odwiedzana jest licznie przez wiernych i turystów, po wyborze Josefa Ratzingera na papieża. W tej chrzcielnicy, kilka godzin po narodzinach w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 1927 roku został ochrzczony obecny papież. Ale w 1964 roku pod wpływem odnowy soborowej "wyleciała" z kościoła do parafialnego ogrodu, bowiem nie pasowała do na nowo zaaranżowanego i ukształtowanego w stylu soborowym wnętrza kościoła. Członkowie Heimatbundu uratowali ją przed zniszczeniem i zaopiekowali się nią, chrzcielnica trafiła do Heimatmuzeum i dopiero po wyborze Ratzingera wróciła do swej naturalnej przestrzeni, do kościoła St. Oswalda. W Wielkanoc 2006 roku ponownie w niej udzielono chrztu. Zatem proboszczowie uważajcie z wyrzucaniem "wyposażenia" kościelnego! A chrzcielnicę w stylu neogotyckim wykonał wybitny bawarski rzeźbiarz XIX-wieczny Anselm Sickinger.

A teraz po fińsku:
Nykypäivänä paikkakunta lienee tunnetuin nykyisen paavin Benedictus XVI:n eli Joseph Ratzingerin synnyinpaikkana.

Pochód komunistów pfu... komunijny w Marktl

wyłania się pochód oflagowanych ministrantów
nie tylko ministranci, ale i ministrantki, i to w przewadze!
ministrantki/ci prowadzą pierwszych komunistów, pfu dzieci pierwszokomunijne, teraz mijają dom narodzin BXVI
Pierwsza komunia w Marktl, miejscowości narodzin Benedykta XVI.

Muzeum Benedykta XVI w Marktl

wejście do muzeum papieskiego w Marktl
wewnętrzny dziedziniec domu narodzin J. R.
wnętrze muzeum
człowiek Kościoła
papst czyli papież
Dom w którym narodził się papież Benedykt XVI przemieniono w muzeum, które ukazuje życie obecnego następce św. Piotra. Na parterze usystematyzowano pomieszczenia według biografii Ratzingera: rodzina i pobyt w Marktl; dzieciństwo i młodość; człowiek Kościoła. Na piętrze 3 pokoje zatytułowano: pokój narodzin, pokój teologa i pokój papieża.

Bawarskie "Wadowice" - Marktl am Inn

dom narodzin Ratzingera
stosowna pamiątkowa tablica
rodzice i rodzeństwo obecnego papieża
W Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 roku urodził się w Marktl am Inn Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI. Był trzecim dzieckiem w rodzinie Ratzingerów. Po dwóch latach rodzina przeniosła się do Tittmoning.

wtorek, 9 października 2012

Big organy

Przez długi czas pasawska katedra szczyciła się posiadaniem największych organów na świecie. Obecnie największe wiadomo są... w USA. Natomiast organy pasawskie są największymi katedralnymi organami na świecie. Obecnie instrument posiada 17 754 piszczałki.

Ratusz pasawski

w tle ratusz z wieżą
fasada z malowidłami
Początki starego ratusza w Pasawie sięgają roku 1298, kiedy to mieszczanie wywalczyli sobie do niego prawo po wystąpieniu przeciw arcybiskupowi. Ratusz został wybudowany w stylu weneckim przy nabrzeżu Dunaju. Malowidła na fasadzie przedstawiają cesarza Ludwika Bawarskiego i 4 nosicieli flag z Saksonii, Trewiru, Kolonii i Bawarii. Wieża ratuszowa ma 38 metrów wysokości i posiada kuranty.

Świeże bułeczki u Ratzingera

W Passawie znajduje się piekarnia Josepha Ratzingera. Świeże pieczywo i bułeczki można tam nabyć. Pewnie podobne pyszne pieczywo konsumuje inny Joseph Ratzinger na Watykanie, znany szerzej jako papież Benedykt XVI, pochodzący także z Bawarii.

Karlstor na Karlsplatz czy na Stachus?

Karlstor to zachodnia brama miejska w Monachium. Obecna budowla została przebudowana przez elektora Karla Theodora, stąd nazwa brama Karla. Znajduje się ona przy placu Karla, ale Monachijczycy nie lubili elektora, który chciał się wymienić ziemią z Austriakami i w zamian za Bawarię chciał uzyskać inne ziemie. Jednak do transakcji nie doszło i do dziś nazwa Karlsplatz jest używana przez turystów i obcych, dla Bawarczyków to Stachus na pamiątkę gospody, która tu funkcjonowała i jej właściciela Eustachego.

wtorek, 2 października 2012

Dom Piłata, gdzie kuto zbroje

Dom Piłata w Norymberdze (Pilatushaus) to dom mieszczański pochodzący z późnego gotyku. Znajduje się w Sebalder Altstadt niedaleko zamku, przy Tiergärtnertorplatz. Został wybudowany w 1489 roku i należał do płatnerza Hansa Grünwalda. Tu płatnerze przygotowywali dla szlachty zbroje na turnieje i wojny. Nazwę Dom Piłata budynek uzyskał w XVII wieku, kiedy tu wyruszano na ścieżki drogi krzyżowej prowadzące w kierunku cmentarza św.  Jana (Johannisfriedhof).

Czarownica spod norymberskiego zamku

Czarownica na miotle siedzi sobie nieopodal norymberskiego zamku.
A obok Frankenstein? Któż to wie...

poniedziałek, 1 października 2012

Kaiserburg w Norymberdze

wewnętrzny dziedziniec zamku cesarskiego
Pierwsza wzmianka o Norymberdze pojawiła się w 1050 roku i wtedy nazywano miasto Nuorenberc, czyli skalista góra i tu wybudowano zamek, późniejszą siedzibę cesarską.
plan zamku w Norymberdze
1    Innerer Burghof
2    Palas
3    Kaiserkapelle (Doppelkapelle)
4    Kemenate (Kaiserburgmuseum)
5    Tiefer Brunnen
6    Sinwellturm
7    Fünfeckturm
8    Walburgiskapelle
9    Kaiserstallungen
10  Luginsland

Kiełbaski przez zamek

Sinwellturm
Istnieje ciekawa historia związana z zamkiem norymberskim i jego bramą. W dawnych czasach zamykano na noc bramy miasta i klucze odnoszono na zamek. Spóźnieni wędrowcy, a przede wszystkim kupcy musieli czekać do rana. Miejscowi karczmarze litowali się nad nimi i podawali im kiełbaski właśnie przez dziurkę od klucza. Dlatego kiełbaski są cienkie na palec i krótkie, bo mają zaledwie dziewięć centymetrów.
Obecnie dalej robi się kiełbaski norymberskie. Porcja zawiera tuzin pysznych kiełbasek z chudego mięsa o dużej zawartości majeranku i zawsze są pieczone na grillu. Na pewno podadzą nam je z chrzanem i gorącą, kwaszoną kapustą z kminkiem. Do tego piwo i można się naprawdę zastanowić, które kiełbaski są lepsze, bo spór o nie z Ratyzboną trwa nadal.
Sinwellturm i przedzamcze

Studnia z łaźnia na zamku norymberskim

te dwa domki to łaźnia i studnia, w głębi Heidenturm, czyli wieża pogańska choć to wieża kaplicy
Po przekroczeniu starych bram zamkowych mamy budynek łaźni z najstarszą i najgłębszą studnią na świecie. Ma 60 metrów głębokości. Ciekawa jest historia jej budowy, bo trudno się domyśleć jak wykonano tak głęboką studnię w dawnych czasach, bo przecież brakowało powietrza na dole i błoto. W historycznych zapiskach jest dokładny opis. Dzielono deskami uszczelnionymi gliną otwór studni na połowę, na prawie całej długości. Na samym dole, w jednej części rozpalano ognisko i powstawał wymuszony obieg powietrza. Ciepłe wznosiło się do góry, a w to miejsce zasysało się zimne, świeże powietrze.

Stajnia cesarska - Kaiserstallung

po lewej Kaiserstallung i umocnienia zamkowe
Sam pałac cesarski w Norymberdze nie jest zbyt duży, ale budynki przyległe są niesamowicie olbrzymie, bo świta liczyła sobie czasem do 2000 tysięcy osób. Stajnie były piętrowe i mieściły nawet 500 koni, prowadzonych na poszczególne kondygnacje po specjalnych platformach.