środa, 18 lipca 2012

Katedra ewangelicka w Miśni

Katedra św. Jana i Donata w Miśni (Dom St. Johannis und St. Donatus zu Meißen) historyczna katedra założonej w 968 przez cesarza Ottona I diecezji miśnieńskiej. Od 1581 kościół luterański, obecnie jest świątynią kazalną biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła krajowego Saksonii. Obecny gotycki kościół wzniesiony na miejscu dawnej katedry romańskiej zachował cenny wystrój gotycki (m.in. zespół rzeźb gotyckich, witraże) i renesansowy (ołtarz z malowidłami Cranachów). Wraz z zamkiem Albrechta i zabudową dawnej kapituły katedralnej stanowi zespół zabytkowy wzgórza katedralnego, które tworzy malowniczą dominantę położonej nad Łabą Miśni.

poniedziałek, 9 lipca 2012

niedziela, 8 lipca 2012

Łabędzia ziemia

Schwansee - jezioro łabędzie, no i pływają łabędzie
fontanna na zamku Hochenschwangau
kolejny łabędź na zamku Hochenschwangau
Zamek Neuschwanstein i flaga z herbem
Na południu Bawarii znajduje się gmina Schwangau. Można powiedzieć, że to ziemia łabędzia (Schwan to po niemiecki łabędź). Znajdują się tam dwa bardzo popularne zamki Hochenschwangau i Neuschwanstein. Rozpościera się Schwansee (jezioro łabędzie) na którym można zobaczyć pływające łabędzie.

piątek, 6 lipca 2012

Hohenschwangau - łabędzi zamek

widok na zamek od Neuschwanstein
od strony parkingu
brama wjazdowa
pięknie zdobione okno
Zamek Hohenschwangau został zbudowany na ruinach XII-wiecznej twierdzy - Schwanstein. W roku 1829 książę Maksymilian (później król) zdecydował się na budowę rezydencji właśnie w tym miejscu, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe widoki. Budowa trwała do 1837 roku, głównym architektem był Domenico Quaglio Młodszy, któremu zamek zawdzięcza neogotycki wygląd.
Zamek był letnią rezydencją króla Maksymiliana i jego rodziny. Po śmierci króla Maksymiliana (1864) Ludwik zamieszkiwał w zamku wraz z matką, aż do ukończenia budowy jego nowej, położonej niedaleko rezydencji - Neuschwanstein w 1869. Zamek pełnił funkcję rezydencji letniej i myśliwskiej. W 1912 otwarte zostało muzeum, które jest czynne do dnia dzisiejszego. W zamku można poznać historię dynastii Wittelsbachów.
.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Zugspitze - najwyższa góra Niemiec

widok na masyw Zugspitze
Zugspitze (2962 m. n.p.m) to najwyższy szczyt Niemiec, znajduje się w Alpach bawarskich, na pograniczu austriackim, niedaleko Garmisch-Partenkirchen.
zamglony szczyt z pozłacanym krzyżem (od 1851 r.)

Na płaskowyżu Zugspitze, zwanym Zugspitzplatt, znajduje się najwyżej położony i jedyny w Niemczech ośrodek narciarski na lodowcu.
Schronisko Munchner Haus
połowę trasy tzn. na Zugspitzblatt można przejechać taką kolejką
Na wierzchołku góry znajduje się ponad stuletnie schronisko monachijskiej sekcji Niemieckiego Związku Alpejskiego - Münchener Haus. Również od ponad stu lat na szczycie góry stoi stacja meteorologiczna. Szczyt góry jest więc zabudowany, znajdziemy tam jeszcze restaurację, bar, no i pomieszczenia dla kolejki. Wierzchołek jest dostępny dla turystów, którzy mogą skorzystać z kolejki zębatej z GaPa, której trasa prowadzi w wydrążonym wewnątrz góry tunelu (Bayerischen Zugspitzbahn), bądź kolejki linowej (Eibsee-Seilbahn) od strony niemieckiej.