poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Skarbonka arcybiskupa

kompleks bramy reńskiej
Przewrotnie zatytułowałem ten post: skarbonka arcybiskupa, bowiem w tym miejscu do kasy biskupiej wpływał pokaźny pieniądz. Na zdjęciu widoczne główne wejście do twierdzy celnej. Tu kupcy podróżujący Renem płacili cło. Kompleks składa się z trzech wież Rhein-, Zoll-, i Petersturm czyli Reńskiej, Celnej i Piotra. Z przodu biały budynek to tzw. Zollhaus czyli celny obok kaplica bramy Reńskiej pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej "Maria von den Engeln". Na placu przed bramą stojące stare kasztany nazywane są drzewami sądu. Być może oczekujący na oclenie towaru kupcy zastanawiali się nad wysokością cła jak nad wyrokiem sędziego.

tą drogą wędrowali kupcy od portu rzecznego wzdłuż murów do bramy Reńskiej.
brama Reńska w całej okazałości od strony rzeki
Brama Reńska o wysokości 26 metrów (6 pięter) pełniła funkcje obronne i celne. Tu przechowywano pieniądze z cła: do 7 000 guldenów rocznie. Należała do arcybiskupów kolońskich, od 1463 roku dzierżawiona przez kapitułę. Po sekularyzacji w 1802 roku dostała się w ręce prywatne, w połowie XIX wieku należała do kompleksu klasztornego franciszkanek, a potem sióstr św. Wincentego.
przed bramą pomnik biskupa Friedericha von Saarwerden
Pomnik przed bramą upamiętnia arcybiskupa i elektora kolońskiego Friedericha von Saarwerden, założyciela i budowniczego miasta. Rysy twarzy odwzorowane są na podstawie rzeźby z tumby nagrobkowej z katedry kolońskiej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza