niedziela, 5 marca 2023

Pomnik Schillera w Berlinie


Pomnik Schillera, niemieckiego poety, filozofa, przedstawiciela tzw. klasyki weimarskiej, autora „Ody do radości”, stoi na prawdopodobnie najpiękniejszym placu w Berlinie, przed wielkimi schodami sali koncertowej. Ma za sobą burzliwą historię. Pomnik Schillera znajduje się w berlińskiej dzielnicy Mitte na Gendarmenmarkt, przed schodami do dawnego królewskiego teatru, dzisiejszego Konzerthaus Berlin.

Pomnik miał uhonorować Schillera w jego setne urodziny. Przetarg wygrał berliński rzeźbiarz Reinhold Begas (1831-1911), wybitny przedstawiciel berlińskiej szkoły rzeźby XIX wieku. Projekt się jednak opóźnił, a pomnik odsłonięto dopiero w listopadzie 1871 roku, z okazji 112 urodzin poety. W 1936 r. hitlerowcy zamienili Gendarmenmarkt w plac apelowy i usunęli pomnik. Po II wojnie światowej i podziale Berlina marmurowy posąg stanął w parku Lietzensee w Berlinie Zachodnim. 

Ten zabytkowy obiekt powrócił na pierwotne miejsce w grudniu 1988 roku i jest popularnym motywem fotograficznym dla wielu zwiedzających.

Pomnik jest otoczony kratą z kutego żelaza wzorowaną na formach renesansowych i wczesnobarokowych, wyposażony w opcjonalną funkcję fontanny, posiada cztery zbiorniki na wodę i cztery gargulce z głowami lwów. Cokół otoczony jest czterema siedzącymi alegorycznymi postaciami kobiecymi, a mianowicie „Poezja” (przód po lewej), „Dramat” (przód po prawej), „Filozofia” (tył po lewej) i „Historia” (z tyłu po prawej). Dwie boczne, prostokątne płaskorzeźby przedstawiają „konsekrację Schillera jako poety” i „przyjęcie Schillera na Olimp”. Sam przedstawiony poeta stoi w formie posągu na cokole. Ubrany jest w kostium z epoki, ale wydaje się ponadczasowy i oderwany od rzeczywistości. Wizjonerskie spojrzenie uniesionej, uwieńczonej wawrzynami głowy spogląda w dal, w prawej ręce postać trzyma zwój, co odnosi się do zawodu Schillera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz