niedziela, 5 marca 2023

Wnętrze katedry w Knechtsteden

Kościół opacki pod wezwaniem Marii Magdaleny i Apostoła Andrzeja w Knechtsteden jest trójnawową bazyliką z kolumnami i filarami według typowego dla Nadrenii układu naprzemiennego. Od wschodu znajduje się transept z ośmioboczną wieżą.

Kościół ma dwa chóry: wschodni, który był zarezerwowany dla mnichów i zachodni, który służył wspólnocie parafialnej. Chór wschodni ma wysokie ostrołukowe okna. Chór zachodni zachował się w pierwotnym stanie i pochodzi z lat 1150-1160. Freski ścienne, które również pochodzą z tego okresu, czynią kościół bardzo cennym z punktu widzenia historii sztuki. 


Bardzo znane są także romańskie kapitele kościoła z około 1150 roku. Surowe i proste wywodzą się z form kultury ottońskiej i salickiej. Podstawy kolumn są również oryginalnie kolorowe.

Do początku XX wieku istniała barwna dekoracja romańska części architektonicznych wnętrza. Czerwień kolumn była dopełniona błękitem, złocistożółtym, czerwonym i czarnoniebieskim kapiteli, gzymsów i łuków pasów, tworząc wspaniałą kolorystykę. Był to jeden z najwcześniejszych i najbardziej kompletnych romańskich systemów dekoracji na Dolnym Renie. Został on jednak na początku XX wieku zastąpiony szarą warstwą farby. W 1938 roku z okazji 800-lecia fundacji ponownie naniesiono częściowo kolory na podstawie śladów starej farby.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz