czwartek, 10 stycznia 2013

Hop... do pałacu arcybiskupiego Augustusburg

pałac od strony wejścia
widok od strony ogrodów
pałac z ogrodem francuskim a za moimi plecami ogród angielski
A teraz czas na odwiedziny dawnego pałacu arcybiskupów Kolonii w Brühl, miasteczka usytuowanego pomiędzy Kolonią a Bonn. Pałac Augustusburg jest jednym z najznamienitszych przykładów baroku i rokoko w Niemczech. 
Arcybiskup koloński Klemens August Wittelsbach (1700-1761) wybudował w miejsce zrujnowanego zamku pałac Augustusburg. Prace rozpoczęto w 1725 r. na podstawie planów westfalijskiego architekta Johanna Conrada Schlauna. Fundamenty poprzedniego zamku zostały zintegrowane z murami nowego pałacu. Stąd też osie okien w skrzydle bocznym nie są symetryczne, ponieważ szerokość pałacu w tym miejscu odpowiada szerokości dawnego zamku. Asymetria jest bardzo nietypowym elementem jak na owe czasy, ponieważ barok opierał się na rozwiązaniach symetrycznych. Pałac Augustusburg składa się z trzech skrzydeł okalających cour d'honneur (pol. dziedziniec honorowy). Wychodzące na wschód fasady skrzydeł północnego i południowego to jedne z najznamienitszych przykładów sztuki niemieckiego baroku. Na parterze skrzydła południowego znajdowały się apartamenty księcia biskupa, które posiadały bezpośrednie wyjście do ogrodów pałacowych.
Pałac Augustburg był pomyślany jako rezydencja letnia i myśliwska, przybywano tu 4-6 tygodni w roku. 
Do 1994 prezydent Niemiec przyjmował tu gosci państwowych. W 1984 roku pałac i sąsiedni Falkenlust zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza