niedziela, 20 stycznia 2013

Radość z sokołami? Falkenlust

widok pałacu z oficynami od strony parku angielskiego
pałac z bramą wjazdową
a tu pałac od strony pól...
a tu z boczku...

Jakieś dwa kilometry od Augustusburgu oddalony jest przepiękny pałac myśliwski Falkenlust. Już nazwa nawiązuje do sokołów, używanych do polowań (po drodze rzekomo jeden siedział na drzewie). Od pałacu biskupiego ogrodami można dotrzeć do niego pieszo. Został zbudowany w latach 1729-40 a jego wzorem był Amalienburg, pawilon myśliwski letniej rezydencji Wittelsbachów w Nymphenburgu. I tak powstał przepiękny pałac w stylu niemieckiego rokoka.
Pałac składa się z gmachu właściwego, po którego obu stronach znajdują się niskie przybudówki. Falkenlust, podobnie jak Amalienburg, posiada na dachu taras widokowy, umożliwiający obserwację polowań z sokołami. Obecnie w pobliżu przebiega linia kolejowa oraz droga samochodowa. Spacerując parkiem angielskim od Augustusburgu piękną aleją w oddali widzi się ten rokokowy pałac, a tu nagle pojawia się pociąg i zaskakująco zasłania panoramę obiektu... No cóż nowoczesność.
Wcześniej gośćmi w pałacu byli Mozart i Casanova. W latach 1832-1960 pałac należał do Gieslerów, rodziny przedsiębiorców z Brühl. Pałac jest wpisany na listę UNESCO.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza