czwartek, 10 stycznia 2013

Ołtarz patronów miasta Kolonii


W katedrze kolońskiej znajduje się w kaplicy maryjnej ołtarz Trzech Króli (niem. Dreikönigsaltar), znany również jako Ołtarz Patronów Miasta (Altar der Kölner Stadtpatrone). Jest to XV- wieczne dzieło Stefana Lochnera w formie tryptyku.  
Program ikonograficzny odnosi się do miasta Kolonii, będącej wówczas jednym z ważniejszych miast Rzeszy, siedzibą arcybiskupstwa oraz silnym ośrodkiem artystycznym. Patronami miasta i katedry są ukazani w środkowej scenie Trzej Królowie, których relikwie spoczywają do dziś w katedrze.
Po lewej stronie widzimy św. Urszulę i towarzyszące jej dziewice w liczbie jedenastu, które zostały zamordowane przez Hunów w Kolonii w roku 383 podczas ich pielgrzymki do Rzymu. Na proporcu znajduje się godło odnoszące się zarówno do św. Urszuli i jej dziewic (11 płomieni), jej pochodzenia (Anglia) natomiast sztandar odnosi się do ówczesnej przynależności Kolonii do Hanzy (biało-czerwone barwy były barwami tego związku miast).
Kolejnym patronem miasta jest zmarły ok. 304 roku święty Gereon – męczennik, legionista rzymski, ukazany w prawym skrzydle jako chrześcijański rycerz. W wiekach średnich był patronem rycerzy. W pobliżu ratusza znajduje się kościół św. Gereona.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza